Rozhodnutím neziskových organizací z Podblanicka získává ocenění „Blanický rytíř“ Jan Dvořák, za celoživotní dílo, zejména za mimořádný kulturní přínos v oblasti výtvarného umění a za pedagogickou činnost na Podblanicku.
Malíř Jan Dvořák, básník naší krajiny, básník, který dobře ví, že metafora, imaginace musí vyrůstat z reálného prožitku, z dobře poznaných, prozkoumaných míst a objektů, aby dílo bylo poctivé a opravdové, aby za závojem snu člověk zahlédl živou skutečnost, sen o ní, radost i smutek, bolest, naději, touhu po štěstí, po harmonickém plynutí času, po věčné kráse, která dokáže překonat i smrt. Rád poznává cizí země a obdivuje jejich krajiny, avšak ještě raději se vrací domů, hledá duši jižních a středních Čech.
Jan Dvořák se narodil v Táboře roku 1942, ale dětství a mládí prožil v Mladé Vožici. Z jeho vyprávění poznáváme, že toto město a krajinu kolem něj má velmi rád, že zůstává jeho duchovním domovem, ačkoli už desítky let žije jinde. Kromě malebné Mladé Vožice jej utvářely různé nedaleké lokality, například zřícenina hradu Šelmberk nebo tajemný Malý a Velký Blaník. Jan Dvořák výborně zná historii svého kraje. Je hrdý také na svůj rod pocházející z výše zmíněného Malého Ježova.
Prvotní a velkou uměleckou inspirací pro Jana Dvořáka byla setkávání s malířem Otou Bubeníčkem, žákem Julia Mařáka, mistra české krajinomalby.
Jan Dvořák na jedenáctileté střední škole ve Voticích maturoval roku 1960, poté byl přijat v Brandýse nad Labem na pedagogickém institutu, který absolvoval roku 1964. Pedagogickou fakultu UK v Praze pak úspěšně ukončil v roce 1970. Na téže fakultě mezi léty 1985 až 1989 vystudoval obor středoškolský učitel výtvarné výchovy a estetiky.
Jako pedagog Jan Dvořák působil na Základní škole v Divišově, poté na Lidové škole umění a Základní umělecké škole ve Vlašimi, kde během desítek let učil mnoho žáků, a v oblasti výtvarného umění jim pomáhal rozvíjet jejich talent, dovednosti a vzdělání.
S manželkou Ludmilou žijí od roku 1976 v Benešově. V roce 1990 zde založili Galerii Karlov a uspořádali v ní mnoho výstav. Díky nim návštěvníci galerie měli možnost setkat se s řadou významných osobností, s vynikajícími představiteli výtvarného umění, s malíři, grafiky a keramiky.
Jan Dvořák patří k univerzálním osobnostem výtvarného světa. Je členem Středočeského sdružení Unie výtvarných umělců a Internationales Kűnstler-Collegium 90 se sídlem v Hamburku. Výčet jeho výstav v České republice i zahraničí je impozantní. Obrazy Jana Dvořáka si mohou prohlížet návštěvníci mnoha galerií a soukromých sbírek v České republice, v Německu, Austrálii, Japonsku a v USA.
Jan Dvořák, básník naší krajiny hledá její duši a nachází v různých podobách. Někdy o ní výtvarně vypráví zřetelným, jindy zastřeným hlasem. „Každý nový obraz je znovuobjevováním malby. Nechci nikoho ohromit, ale usilovně sleduji svou představu, která je někdy na pomezí reality a snu, mezi skutečností a vzpomínkou na ni, ale přitom o nic méně pravdivá než skutečnost sama. Mé ,vzpomínkové’ obrazy vycházejí z touhy výtvarně vyjádřit a znovu prožívat intenzitu uplynulých chvil, zmocnit se jich v prchavém letu vědomím, vypořádat se s jejich naléhavostí.“ Takto o vlastní poetice uvažuje Jan Dvořák.