Rozhodnutím neziskových organizací z Podblanicka získávají Zvláštní cenu blanických rytířů za čin dokončený v roce 2024 Hana Pánková a Karel Kříž, konkrétně za záchranu endemické rostliny kuřičky hadcové.
Kuřička hadcová roste na celém světě pouze na Podblanicku. V uplynulém roce RNDr. Hana Pánková a Ing. Karel Kříž úspěšně dokončili osmiletý projekt „Life for Minuartia – Život pro kuřičku“. V době zahájení projektu byla kuřička hadcová na pokraji vyhynutí. Díky projektu se podařilo prostudovat její ekologii, zvládnout pěstování v kultuře a namnožit na lokalitách na několik tisíc jedinců, které se dále přirozeně rozšiřují. Tomu napomáhá i vhodně nastavená údržba lokalit, včetně v našich podmínkách neobvyklé lesní pastvy ovcí. Díky vytrvalostí Hany Pánkové a Karla Kříže spojené s neúnavným vyjednáváním s úřady a vlastníky se podařilo kuřičku hadcovou zachránit pro další generace.
Projekt se dočkal i mezinárodního uznání, když byl v roce 2022 vyhlášen Evropskou komisí jedním ze tří nejlepších evropských projektů na ochranu přírody. Kromě přínosu pro biodiverzitu byla vysoce hodnocena i osvětová část projektu a zapojení místní veřejnosti.
Ukončení úspěšného projektu byl první krok k zajištění ochrany tohoto podblanického klenotu. Druhým krokem bylo zajištění ochrany hlavního území výskytu kuřičky hadcové. V loňském roce se po mnohaletém úsilí Haně Pánkové a Karlu Křížovi podařilo domluvit s většinovým vlastníkem, státním podnikem Lesy České republiky, na uzavření smlouvy na ochranu a péči o celé území dolnokralovických hadců. Ministr zemědělství následně na této lokalitě odstartoval celostátní program státních lesů „100 ostrovů obnovy přírody“.
Hana Pánková a Karel Kříž v průběhu posledních osmi let prokázali, jak je důležité jít neúnavně za svým cílem a nezastavit se před jakoukoliv překážkou. I když se na pracích spojených se záchranou druhu podíleli další jejich kolegové z Botanického ústavu a Českého svazu ochránců přírody, právě těmto dvěma lidem nejvíce vděčíme za záchranu endemického druhu rostliny.